Представители на Дирекция „Трудова мобилност“ към ИА „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) участваха в практически работен семинар, озаглавен „Лаборатория за трудова мобилност“. Организатор на форума бе Европейският орган по труда (ЕОТ). Основната му цел бе участващите да се учат един от друг и активно да споделят добри практики от своята ежедневна работа. Сред участниците бяха практикуващи експерти и специалисти в областта на трудовата мобилност от организации като EURES, SOLVIT, Enterprise Europe Network, Your Europe Advice.
Националните бюра за връзка за командироване на работници бе темата на презентацията на представителите на ИА ГИТ. Останалите участници също представиха услугите, които предоставят по отношение на трудовата мобилност.
Семинарът продължи в две сесии, в които присъстващите бяха разделени на групи и имаха възможност да обсъдят предоставянето на информация и услуги за трудова мобилност в България и ролята на Европейския орган по труда в тези процеси. На пленарна дискусия бяха обобщени резултатите от сесиите.
Повече информация за правата на българските работници и служители в чужбина е публикувана в сайта на Агенцията https://www.gli.government.bg/bg/taxonomy/term/423/node/12998
Главната инспекция по труда разработи брошури за трудовите права на командированите български работници в Германия. Информационните материали са изготвени съвместно с Берлинския консултативен център „Миграция и достоен труд” (BEMA) в рамките на проект „Еврокомандироване“ (EURODETACHEMENT), финансиран от Европейския съюз https://www.gli.government.bg/bg/taxonomy/term/423/node/13175
По проект „Контрол на командированите лица“ Инспекцията по труда създаде въпросник за самооценка, с помощта на който може да се провери дали командироването има белези на недействително. Той е достъпен на единния национален уебсайт https://postedworkers.gli.government.bg/ относно командироването на работници, поддържан от Агенцията. Проектът е финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014 – 2020, съфинансирана Европейския социален фонд.
За българите, работещи в чужбина Главната инспекция по труда поддържа телефонен номер 00359 2 8101 747, на който те могат да потърсят консултация и съдействие в рамките на работното време.
На сайта на Инспекцията по труда https://www.gli.government.bg/bg в секцията „За работодатели и работещи“, е публикувана полезна информация за работа в Европейския съюз, както и за условията на труд и живот в страните членки. Подобна информация е налична и на единния национален уебсайт относно командироването на работници.
В сайта на EURES мрежата https://eures.ec.europa.eu/index_bg се публикуват обяви от проверени работодатели на територията на Европейския съюз, освен важна информация за условията на труд.