Заместник изпълнителният директор на ИА „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) Цветомила Филипова се включи във форума за социално отговорен бизнес, устойчиво развитие и приобщаваща заетост. Събитието се организира от Националната асоциация на социално отговорните работодатели (НАСОР). В него се включиха още представители на Министерството на труда и социалната политика, Агенцията по заетостта, Агенцията за хората с увреждания, работодатели и други организации.
Цветомила Филипова участва в панел на тема: „Държавни политики и подкрепа за приобщаваща заетост на хората с увреждания“. Тя представи основните правомощия на ИА ГИТ по отношение контрола на разпоредбите в трудовото законодателство, регламентиращи специфичните условия на труд и заетостта на уязвими групи, в т.ч. на хората с увреждания. „За 2023 г. контролните органи на Главната инспекция по труда са извършили 3996 бр. специализирани проверки по Закона за хората с увреждания. При тях се проверява дали работодателите с 50 и над 50 души средносписъчен персонал спазват задължението си да наемат определен брой хора с увреждания“, каза заместник изпълнителният директор на Агенцията.
По повод предложението на организаторите за законодателни промени, свързани с отпадане на правото на специална закрила при уволнение на трудоустроените работниците или служители Филипова разясни възможността пред работодателите да наемат на трудов договор със срок на изпитване до 6 месеца. „Така те могат да проверят качествата на даден работник или служител и ако той не е подходящ за работата, да го освободят в срока на изпитване. В тези случаи няма закрила за нито една категория работещи, включително за хората с увреждания, за майките на деца до 3 години, които също са представители на уязвимите групи на пазара на труда“, обясни Филипова.
Участниците се обединиха около мнението, че трябва да има повече дискусии, посветени на хората с увреждания и техния достъп до пазара на труда. Ивелин Георгиев, председател на НАСОР, отбеляза, че Асоциацията и нейните партньори са си поставили за цел в следващите години повече хора с увреждания да бъдат включени в пазара на труда. “Към момента броят на работещите е 90 000, а според данните около 700 000 са в трудоспособна възраст“, заяви още той.