Трудовата книжка е основният удостоверителен документ относно фактите, свързани с трудовото правоотношение. Кодексът на труда вменява като задължение на работодателя да извършва точни и своевременни вписвания в трудовата книжка на работника или служителя.
При прекратяване на трудовото правоотношение работодателят е длъжен да впише в трудовата книжка данните, свързани с прекратяването, и да я предаде незабавно на работника или служителя. Работодателят няма право да я задържа след това. При неизпълнение на това задължение от страна на работодателя, за Вас съществува правна възможност да се обърнете за съдействие към съответната териториално компетентна Дирекция „Инспекция по труда”, на територията на която е седалището на предприятието-работодател.
Работодателят и виновните длъжностни лица носят солидарна отговорност за вредите, причинени на работника или служителя, които той е претърпял поради незаконно задържане на трудовата му книжка, след като трудовото правоотношение е било прекратено. Задържането е незаконно във всички случаи, когато трудовото правоотношение е прекратено, независимо дали е станало по вина или без виновно поведение на длъжностното лице, на което е възложено оформянето и предаването на трудовите книжки. Трудово - правен спор във връзка с несвоевременно предаване на трудовата книжка и претърпените от това вреди се решава по съдебен ред. Срокът за предявяване на иск е 3-годишен, считано от деня в който правото, предмет на иска е станало изискуемо или е могло да бъде упражнено.
Справка: чл. 350, ал. 1 и чл. 226, ал. 2 от Кодекса на труда; чл. 358, ал. 1, т. 3 и ал. 2, т. 2 от КТ; чл. 6 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж