Съгласно чл. 333, ал. 1, т. 3 от Кодекса на труда работодателят може да уволни само с предварително разрешение на Инспекцията по труда за всеки отделен случай работник или служител, боледуващ от болест, определена в Наредба № 5 от 20.02.1987 г. за болестите, при които работниците, боледуващи от тях, имат особена закрила съгласно чл. 333, ал. 1 от КТ. Закрилата се отнася за прекратяване на трудовото правоотношение при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата; при намаляване на обема на работата; липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата; при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях, и дисциплинарно уволнение. Тази закрила не се прилага при прекратяване на трудовото правоотношение на друго основание. Защитната процедура по чл. 333 от КТ представлява едно предварително условие, което работодателят е задължен да спази, когато извършва уволнение на посочените в закрилната норма на чл. 333 от КТ работници и служители.
Наредба № 5 предвижда закрила при частична ликвидация, съкращение в щата или при спиране на работа за повече от 30 дни за работниците и служителите, боледуващи от исхемична болест на сърцето, активна форма на туберкулоза, онкологично заболяване, професионално заболяване, психично заболяване и захарен диабет.
За да бъде направено искане за предварително разрешение за прекратяване на трудов договор на едно от посочените основания и във връзка с чл. 333, ал. 1, т. 3 от КТ е необходимо работодателят да е събрал достатъчно данни за това, че работникът или служителят страда от посоченото заболяване. Всеки работник или служител, който страда от споменатите заболявания, е длъжен при поискване да представи медицински документи от лечебно-профилактичните заведения, където се лекува или се води на диспансерен отчет или решение на трудово-експертната лекарска комисия, ако има издадено такова.
Преди уволнението е наложително да бъде взето и мнението на ТЕЛК. Тя изготвя своето мнение и го изпраща на работодателя, а той на съответната инспекция по труда заедно с мотивираното искане за разрешение. Искането на това мнение е задължително, но съобразяването с него не е задължително за инспекцията по труда.
Основната правна последица от неспазването на предварителната закрила при уволнение е, че извършеното уволнение е незаконно и съдът отменя заповедта за уволнение само на това основание, без да разглежда трудовия спор по същество.
Справка: чл. 333, ал. 1, т. 3; чл. 333, ал. 2 и чл. 344, ал. 3 от Кодекса на труда; Наредба № 5 от 20.02.1987 г. за болестите, при които работниците, боледуващи от тях, имат особена закрила съгласно чл. 333, ал. 1 от КТ.