Контролът върху рисковите производства и борбата със сивата икономика остават приоритет в дейността на ИА ГИТ

„Осъществяване на ефективен контрол относно спазване на законодателството в областта на труда, заетостта и държавната служба” е основната цел на ИА „Главна инспекция по труда“ през 2015 г. За изпълнението й в Агенцията ще продължи наложилата се през годините практика да се реагира на всеки получен сигнал. Когато той съдържа информация за нарушения на трудовото законодателство, ще се извършват и проверки, независимо дали сигналът е подаден анонимно или от лица без правен интерес – например с прекратени трудови договори.

Осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд и ограничаване на сивата икономика ще бъдат приоритети в контролната дейност на ИА ГИТ и през т.г. При появата на негативна тенденция относно спазването на трудовото законодателство ще се вземат своевременно мерки за ограничаването й. През 2014 г. например бяха организирани три извънредни кампании. Предприятията за подземен добив бяха проверени за готовността им да реагират на опасност от наводнения. Заради зачестили тежки трудови злополуки имаше инспекционна кампания в строителството. Извънредни проверки бяха извършени и във всички предприятия за производство на взривни вещества и боеприпаси след серията инциденти, а през 2015 г. те ще бъдат проверявани периодично на 6 месеца вместо на 12.

ИА ГИТ ще продължи да осъществява периодичен контрол на 3, на 6 и на 12 месеца във всички предприятия с рискови производства и дейности – подземен добив, кариери, металургични предприятия и т.н. Засилен контрол ще има и в предприятията, в които според резултатите от контролната дейност през 2014 г. има повишен трудов травматизъм. Планирано е спазването на изискванията за осигуряване на здраве и безопасност при извършване на строително-монтажни работи да бъде сред приоритетите в контролната дейност на ИА ГИТ и през 2015 г.

С цел противодействие и превенция на сивата икономика в малките и средни предприятия ще бъде засилен контролът за установяване на нарушения, свързани с полагане на труд без сключен трудов договор, изплащане на възнаграждения над официално договорените, продължителността и разпределението на работното време, междудневните и междуседмичните почивки, и т.н. Анализът на контролната дейност показва, че тези предприятия са най-рискови по отношение на този вид нарушения. ИА ГИТ ще продължи да следи и за изплащането на забавени възнаграждения. Само за една година след намесата на инспекторите по труда са изплатени над 49 млн. лв. забавени възнаграждения, а от 2009 г. досега те са над 275 млн. лв.

Заради увеличения имиграционен поток в страната сред приоритетите в контролната дейност на ИА ГИТ през 2015 г. ще бъде и законосъобразното наемане на чуждестранни граждани на територията на Република България. С оглед на предстоящото транспониране в българското законодателство на Директива 2014/67/ЕС ще се обърне специално внимание на спазването на разпоредбите, свързани с командированите работници от страни от ЕС в България, както и на български граждани в ЕС.

Във връзка със създаването на европейска платформа за засилване на административното сътрудничество между държавите-членки с цел предотвратяване и възпиране на недекларирания труд, сред предвидените мерки в плана на ИА ГИТ са още контрол по законосъобразното осъществяване на посредническа дейност и на дейността на предприятия, осигуряващи временна работа, както и на предприятия ползватели.

Главна инспекция по труда ще продължи да подпомага социалния диалог в предприятията от всички икономически дейности, с цел постигане на най-добрите решения и прилагане на мерки, водещи до реално подобряване на условията на труд в тях, както и за решаване на възникнали социални проблеми и напрежения. Всяка дирекция е планирала проверки в предприятия с проблеми по защитата на труда на областно равнище.

Наред с контролната дейност ИА ГИТ ще продължи да отделя сериозен експертен капацитет, за да осигурява на граждани, работодатели и социални партньори консултации, сведения и технически съвети за най-ефективните методи за спазване на трудовото законодателство. Сигнали могат да се подават, както и да се получават консултации, на място в дирекциите „Инспекция по труда“ и на тел. 0700 17 670 в рамките на работното време. По всяко време по мейл или чрез формата „Сигнали за нередности“, публикувани на интернет страницата на ИА ГИТ. На страницата може да се намери и много полезна информация, свързана с прилагането на трудовото законодателство, както и за административните процедури от компетенциите на ИА ГИТ.