Повече от 800 предприятия бяха проверени в рамките на кампанията за предотвратяване на злополуки вследствие на падане

831 предприятия бяха проверени от инспектори по труда в рамките на Европейската кампания за предотвратяване на злополуките на работното място в резултат на подхлъзване, спъване и падане на едно ниво през 2014 г. По време на кампанията работодателите са получили 786 съвета и консултации какви мерки могат да предприемат, за да се минимизират рисковете. За установените нарушения са дадени 2007 бр. задължителни за изпълнение предписания. Изпълнението им ще бъде проследено чрез последващ контрол.

Най-честите нарушения са хлъзгави настилки в помещения, наличието на необозначени препятствия, които създават сериозна опасност от падане на едно ниво, недостатъчна осветеност, липса на оценка на риска от подхлъзване и падане. Като цяло обаче предприятията вземат мерки за минимизиране на опасностите от падане по време на работа. В почти 60% от проверените предприятия подовите настилки са съобразени с опасността от подхлъзване и спъване, която е отчетена в оценката на риска, препятствията в помещенията са обезопасени или премахнати, при възможност, осигурена е достатъчна осветеност на работната среда. В 90% от тях хората са инструктирани за опасностите от падане след подхлъзване и спъване и как да ги избягват. Не малко работодатели осигуряват подходящи обувки за предотвратяване на падане след подхлъзване и редовно почистване на помещенията.

В рамките на кампанията, която се организира по инициатива на Комитета на старшите инспектори в Европа (SLIC), се проверяваха приоритетно предприятия в секторите „Производство на хранителни продукти“ (450 бр.) и „Здравеопазване“ (291 бр.). В други икономически дейности проверените предприятия са 90 бр., най-много от „Търговия на дребно“ и „Ресторантьорство“.

Кампанията се проведе в две направления: информационно и инспекционно. Информационната част започна с публикуване на информация за кампанията на интернет страницата на ИА ГИТ, разпределяне на разработените информационни материали за всяка регионална инспекция, информиране на социалните партньори и изготвяне на методика за инспектиране на риска „Опасност от подхлъзване, спъване и падане на едно ниво“. По време на самите проверки сред работодателите бяха разпространени обучителни видеоклипове, изготвени от Европейската агенция за безопасност и здраве при работа. В тях чрез анимация се илюстрират най-честите опасни ситуации, които могат да предизвикат падане на работното място, и последиците от тях.

Водещите при проверките инспектори преминаха предварително обучения, по време на които бяха запознати с подготвени за целта указания за извършване на специфичния контрол. Разработени са инструкция и въпросници, които да насочват проверяващите какви точно нередности да търсят, кои нормативни актове са нарушени и как да бъдат отстранени нарушенията.

И в България, и в световен мащаб, инцидентите след подхлъзване или спъване с падане на нивото, на което се намира работещият, са най-честата причина за трудовия травматизъм. Според данните на НОИ за трудовия травматизъм делът на трудовите злополуки поради тези причини варира между 22% и 24% през годините. Високият дял на трудовия травматизъм след подхлъзване и спъване може да се обясни с факта, че опасностите, които го предизвикват, са във всички сектори на икономиката – от тежката промишленост до работа в офиса. Причина за загуба на равновесие могат да бъдат промяната в нивото на подовете, хлъзгавите повърхности и пешеходни пътеки, пътища и алеи, стълбища с нестабилни парапети или с липсващи такива, всякакви препятствия по пътя на движение на персонала – предмети, необезопасени кабели и т.н. Статистиката показва, че 95% от паданията водят до счупени кости. Често те причиняват и мозъчно сътресение. В 35% от случаите периодът на нетрудоспособност след падане е минимум месец. Дори и леки травми като навяхване например, могат да доведат на по-късен етап до хронични проблеми заради промените в начина на придвижване и седене, а оттам и на пренатоварването на различни групи кости и мускули.

ИНИЦИАТИВА

Кампанията на ГИТ е част от планираната за 2014 г. от Комитета на старшите инспектори по труда (Senior Labour Inspectors Committee – SLIC) акция за предотвратяване на злополуки на работното място в резултат на подхлъзване и спъване на едно ниво. За организирането й е създадена работна група на европейско ниво под ръководството на Естония. В акцията се включват още контролните органи на Ирландия, Полша, Дания, Великобритания и Европейската агенция за безопасност и здраве при работа. Обучителни видеоклипове и специално разработена за целта онлайн-игра може да бъдат намерени в сайта на кампанията http://ti.ee/index.php?page=1785&.