ИА „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) бе удостоена с първо място в категория „Социална отговорност“ на конкурса „Добри практики 2024“, организиран от Института по публична администрация (ИПА). Наградата е за разработения от Агенцията онлайн инструмент „Провери дали работиш недекларирано“. Изпълнителният директор на Главната инспекция по труда инж. Екатерина Асенова благодари на изпълнителния директор на ИПА Павел Иванов за приза. „Това е признание за труда на инспекторите, които всеки ден полагат усилия за ограничаване на недекларирания труд в различните му форми“, отбеляза тя.
Основната цел на разработения инструмент е да подпомага работещите да проверят сами каква е вероятността полаганият от тях труд или част от него да е недеклариран и да получат насоки как да реагират, ако установят, че има риск за техните трудови и социални права. Въпросите оценяват риска от недеклариран труд от най-тежката му форма - работа без трудов договор, до полагането му при фиктивни условия, нерегламентирани плащания, застрашени ли са животът и здравето на работещите и др.
Чрез попълването на въпросника не могат да бъдат идентифицирани конкретни лица. Събраните данни са само за целите на по-доброто информиране на работещите за степента на индивидуалния риск от полагане на недеклариран труд. Работодателите също могат да проверят дали прилагат коректно трудовото законодателство и да отстранят несъответствията преди да им бъде извършена физическа проверка.
Инструментът е свободно достъпен за работещи и работодатели на адрес: https://gli.government.bg/udw/
Ограничаването на недекларирания труд е основен акцент в дейността на Главната инспекция по труда. Внедряването на практиката допълва информационната дейност на Агенцията, насочена към подобряване осведомеността на работещите за техните трудови права и насърчаване на нетърпимост към сивата икономика и трудовата експлоатация.
В плана за дейността на Главна инспекция по труда има и специална мярка, насочена към недекларирания труд. От началото на годината по нея са осъществени 20 433 бр. проверки от общо 48 381 бр. извършени. Установени са почти 92 000 бр. нарушения, от които 54 872 бр. са по изпълнението на трудовите правоотношения, а 36 527 бр. са по осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд. Засилен контрол се осъществява и в дейности, в които е идентифициран висок риск от използването на недеклариран труд и пренебрегване на правилата за безопасност като строителство, селско стопанство, хотелиерство и ресторантьорство.
От началото на годината инспекторите по труда са установили 3435 служители, работещи без трудов договор. След намесата на контролните органи на Инспекцията са изплатени над 8.2 млн. забавени трудови възнаграждения, включително и суми за предишни периоди, при установени над 10.6 млн. забавени заплати и обезщетения.