В ИА ГИТ не е постъпвала информация за извършване на разрушителни дейности на хотел „Вероника“

По информация на работници е била дадена заповед да не влизат в обекта

В Дирекция „Инспекция по труда“ Варна не е постъпвала информация, че ще бъдат извършвани разрушителни дейности по хотел „Вероника“, където след срутване на 8 април 2015 г. загина един работник, а други трима към момента са в неизвестност. Според предоставената информация възложител на строителния обект е „Международен Панаир Пловдив“ АД, гр. Пловдив. Строител, на който е възложено извършването на строително монтажните работи е „Планекс“ ООД. От „Планекс“ ООД е изискана проектната документация, за да се установи с точност какви дейности е трябвало да бъдат извършвани.

Знае се, че от дружеството е нает подизпълнител – „Бултранспорт груп“ ЕООД. Оттам на свой ред има нает друг, засега неустановен чрез официални документи, подизпълнител за извършване на разрушителни работи с помощта на едрогабаритна техника. Няколко дни разрушителните дейности са извършвани безуспешно с малък багер. На 6 април той е бил заменен с по-мощен, но и с него дейността по срутването е била неуспешна.

Около 16 ч. в деня на инцидента е имало разпореждане работниците да не бъдат допускани до обекта, тъй като е забелязано, че сградата се е наклонила. Забраната е от координатора на дейността, който е представител на „Планекс“. Според свидетелски показания неизвестно засега лице е разпоредило, въпреки забраната, пострадалите и още един техен колега да влязат в сградата с ръчни къртачи и резачи и да продължат разрушаването на колоните. На това разпореждане се е възпротивил и техническият ръководител, който е представител на „Бултранспорт груп“ ЕООД, но въпреки това работниците са влезли. Единият от групата в момента на инцидента е излязъл да вземе техника, благодарение на което не е сред засегнатите.

Пострадалите лица не са в трудови правоотношения с нито едно от строителните предприятия, извършващи строително монтажни работи на обекта. Документирано е, че на работещите в деня на инцидента, включително и на част от пострадалите лица, е проведен ежедневен инструктаж. За две от лицата в неизвестност не е документиран/проведен начален инструктаж. Проверката на Д „Инспекция по труда“ Варна продължава.

ИА ГИТ отчита факта, че строителството е сред най-рисковите дейности и затова ежегодно в плана на агенцията има специална мярка за контрол над сектора. Традиционно в началото на сезона приоритетно се насочва контролна дейност към строителните обекти по курортите, тъй като предвид кратките срокове, в които трябва да бъдат завършени, има създадена опасност от травматизъм и неспазване на нормите за безопасност и здраве при работа. Такава е практиката и през 2015 г. През м.г. имаше проведена извънредна кампания за контрол върху големите инфраструктурни проекти с голям обем изкопни работи поради зачестили злополуки от свличане на земна маса. През 2014 г. 8.3% от всички направени проверки са в строителството. В сектора са и 8.7% от всички констатирани нарушения, а всеки пети спрян обект или машина също е в строителството.

9.04.2015 г.