През 2024 г. инспекторите по труда са разгледали над 8500 сигнала за нарушения на трудовото законодателство

Едва 8% от тях засягат условията на труд на работещите
2025-02-07T13:49:03

През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 бр. (при 7055 бр. за 2023 г.) проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички 49 858 бр. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 бр. са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 бр. по прекратяването им и 889 бр. са по работното време.

От всички разгледани сигнали едва 717 бр., или 8% от всички, засягат осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд. Това потвърждава и наблюдаваната през годините тенденция, че работещите са склонни да правят компромис с условията на труд, в които работят и така поемат риск за здравето и живота си. Съгласието да работят без трудов договор или при фиктивни условия – срещу договорено по-ниско от реално получаваното възнаграждение или непълно работно време при работа по 8 и повече часа, от друга страна, лишава работещите от социални и осигурителни права. 

Във връзка с осъществения контрол през 2024 г. инспекторите по труда са съставили 10 217 бр. актове за установяване на административни нарушения. Сумата на влезлите в сила наказателни постановления е за над 15.7 млн. лв.

От Инспекцията по труда апелират при нарушаване на трудовите права работещите да подават сигнали своевременно – докато още са на работните си места, и да съдействат на контролните органи, което е гаранция за по-ефективно прилагане на закона. За да приложат в пълна степен правомощията си, инспекторите по труда следва да докажат нарушението безспорно, което в някои случаи е свързано със задължително установяване на работещите да полагат труд в момента на проверката.  Много често постъпват сигнали от работници, полагали труд без сключен писмен договор, които към момента на проверката вече не са били на работа. Те изразяват недоволство, че инспекторите по труда не са обявили трудово правоотношение Това обаче е извън правомощията на контролните органи, тъй като нарушението не може да бъде установено по безспорен начин, ако хората не са заварени на работните им места.

Сигнали могат да се подават на място във всяка регионална дирекция, по пощата, с куриер, през специалната форма за подаване на сигнали на сайта на Агенцията, чрез  Системата за сигурно електронно връчване на Министерството на електронното управление https://edelivery.egov.bg/ Повече информация е публикувана в секцията „Административно обслужване“, рубрика „Център за административно обслужване“.